Skip to content

207 4th St

Newark, NJ 07107

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block1914
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,534
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
4%
Improvement Value:$422,000
96%
Total Assessment$440,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,764+2291.9%
2024$701-0.2%
2023$702+12.9%
2017$622+6.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft3,534DeedBook 20240, Page 38701

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 20220, Page 3484Recorded1/13/2022

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 12118, Page 6833

Property Sale

Sale
$70,500
DeedBook 12086, Page 1944

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6316, Page 751