Skip to content

194 3rd St

Newark, NJ 07107

Built 1902

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 26, 2021

Property Information

Block1914
Lot61.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class47
Description2.5SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
8%
Improvement Value:$231,200
92%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508-12.0%
2024$10,804+124.8%
2023$4,806-1.7%
2022$4,891+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 20210, Page 22422

Property Sale

SaleMulti
$125,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 17448Recorded2/27/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1902