Skip to content

343 7th Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 29, 2006

Property Information

Block1915
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,970
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
13%
Improvement Value:$123,800
87%
Total Assessment$142,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,423+2.0%
2024$5,316-0.2%
2023$5,325-1.7%
2022$5,419+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft3,970DeedBook 6362, Page 663

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5802, Page 427

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 5292, Page 905

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5271, Page 295

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4808, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1920