Skip to content

188-190 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 2002

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Apr 19, 2000

Property Information

Block1917
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,952
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,800
9%
Improvement Value:$210,000
91%
Total Assessment$230,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,777+2.0%
2024$8,604-0.2%
2023$8,618-1.7%
2022$8,770+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft4,952DeedBook 5694, Page 157

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5632, Page 422