Skip to content

65 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2014

Property Information

Block1920
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,100
15%
Improvement Value:$101,400
85%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,545+2.0%
2024$4,455-0.2%
2023$4,462-1.7%
2022$4,541+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6371, Page 724

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6055, Page 264

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5758, Page 222

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5657, Page 274

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4960, Page 913

Property Built

Built

Year Built: 1900