Skip to content

73 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2023

Property Information

Block1920
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,154
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,700
14%
Improvement Value:$104,300
86%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,602+2.0%
2024$4,511-0.2%
2023$4,518-1.7%
2022$4,598+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$342,000
Sq Ft2,281DeedBook 20230, Page 30742Recorded5/23/2023

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft2,281DeedBook 20230, Page 30741Recorded5/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 1900