Skip to content

322-330 6th Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1860

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block1920
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description2.5SF14UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,575
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
12%
Improvement Value:$180,500
88%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,792+2.0%
2024$7,639-0.2%
2023$7,651-1.7%
2022$7,786+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft2,649DeedBook 12465, Page 8721Recorded10/29/2013

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft2,649DeedBook 12455, Page 5944Recorded9/9/2013

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 12184, Page 7670

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 6330, Page 287

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5998, Page 313

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5867, Page 931

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5102, Page 415

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4611, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1860