Skip to content

64-66 N 11th StNewark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
May 16, 2006

Property Information

Block1921
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,430
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
13%
Improvement Value:$135,000
87%
Total Assessment$154,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,872+2.0%
2024$5,756-0.2%
2023$5,765-1.7%
2022$5,867+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$268,000

To:

Sq Ft2,430DeedBook 6340, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1910