Skip to content

21-23 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2012

Property Information

Block1921
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,920
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
8%
Improvement Value:$212,300
92%
Total Assessment$231,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,812+2.0%
2024$8,638-0.2%
2023$8,652-1.7%
2022$8,805+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930