Skip to content

36 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 2003

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 6, 2003

Property Information

Block1922
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,600
9%
Improvement Value:$173,100
91%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,214+2.0%
2024$7,072-0.2%
2023$7,083-1.7%
2022$7,209+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft3,760DeedBook 6004, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 2003