Skip to content

112-114 N 13th St

Newark, NJ 07107

Built 2020
Other Exempt

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 4, 2020

Property Information

Block1924
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,700
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
6%
Improvement Value:$375,700
94%
Total Assessment$398,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$657+22.2%
2021$538+1.8%
2020$528+11.6%
2017$473+6.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft3,700DeedBook 20201, Page 16453

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 80943Recorded9/18/2018

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5763, Page 9

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5763, Page 9

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 5351, Page 215