Skip to content

351 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block1933
Lot37.11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,468
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,200
12%
Improvement Value:$243,300
88%
Total Assessment$276,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,515+2.0%
2024$10,308-0.2%
2023$10,325-1.7%
2022$10,507+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5854, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1997