Skip to content

474 4th Ave W

Newark, NJ 07107

Built 2019

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 7, 2019

Property Information

Block1940
Lot63.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,416
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,700
8%
Improvement Value:$308,800
92%
Total Assessment$334,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$967-11.6%
2020$1,093
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft3,416DeedBook 20191, Page 2608

Property Built

Built

Year Built: 2019