Skip to content

470-472 4th Ave W

Newark, NJ 07107

Built 2019

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Dec 26, 2024

Property Information

Block1940
Lot63.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,416
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,700
8%
Improvement Value:$310,400
92%
Total Assessment$336,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$967
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$710,000

To:

Sq Ft3,416DeedBook 20250, Page 203

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft3,416DeedBook 20190, Page 98546Recorded10/16/2019

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 20190, Page 84068Recorded9/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 20170, Page 92355