Skip to content

81-87 Springdale Ave

Newark, NJ 07107

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 1997

Property Information

Block1942
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description2SCB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,400
34%
Improvement Value:$458,500
66%
Total Assessment$699,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,617+2.0%
2024$26,092-0.2%
2023$26,134-1.7%
2022$26,596+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$31,000
DeedBook 4777, Page 431