Skip to content

468-470 3rd Ave W

Newark, NJ 07107

Built 2007

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 9, 2007

Property Information

Block1943
Lot60.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,180
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,300
13%
Improvement Value:$284,600
87%
Total Assessment$325,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,394+2.0%
2024$12,150-0.2%
2023$12,169-1.7%
2022$12,384+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft6,180DeedBook 12037, Page 5069

Property Built

Built

Year Built: 2007