Skip to content

215-217 N 12th St

Newark, NJ 07107

Industrial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block1944.01
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
34%
Improvement Value:$165,000
66%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508+2.0%
2024$9,320-0.2%
2023$9,335-1.7%
2022$9,500+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

To:

DeedBook 20201, Page 11408