Skip to content

368 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 2008

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Mar 17, 2008

Property Information

Block1946
Lot9.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,617
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,100
18%
Improvement Value:$267,500
82%
Total Assessment$326,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,421+2.0%
2024$12,176-0.2%
2023$12,195-1.7%
2022$12,411+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft5,617DeedBook 12124, Page 9486

Property Built

Built

Year Built: 2008