Skip to content

348-350 N 7th StNewark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$41,807
Last Sale Date
Oct 16, 2024

Property Information

Block1947
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2.5SF4UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,558
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,100
46%
Improvement Value:$37,600
54%
Total Assessment$69,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$2,058-67.1%
2014$6,255+3.7%
2013$6,030+4.7%
2012$5,762+16.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$41,807

To:

Sq Ft2,558DeedBook 20240, Page 61484

Property Built

Built

Year Built: 1910