Skip to content

400-402 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2013

Property Information

Block1948
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,994
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
14%
Improvement Value:$205,000
86%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,082+2.0%
2024$8,902-0.2%
2023$8,917-1.7%
2022$9,074+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4943, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1927