Skip to content

413 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1922

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Mar 5, 1998

Property Information

Block1949
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
21%
Improvement Value:$102,800
79%
Total Assessment$130,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,948+2.0%
2024$4,850-0.2%
2023$4,858-1.7%
2022$4,944+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 5531, Page 113

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4938, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1922