Skip to content

466 4th St

Newark, NJ 07107

Built 2006

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 5, 2009

Property Information

Block1952
Lot32.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,810
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,700
10%
Improvement Value:$255,700
90%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,816+2.0%
2024$10,602-0.2%
2023$10,620-1.7%
2022$10,807+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft5,810DeedBook 12198, Page 8115

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 6364, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 2006