Skip to content

449-451 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 1996

Property Information

Block1953
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,300
21%
Improvement Value:$105,200
79%
Total Assessment$133,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,077+2.0%
2024$4,977-0.2%
2023$4,985-1.7%
2022$5,073+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4862, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1920