Skip to content

453 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1918

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
May 18, 2015

Property Information

Block1953
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,897
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
24%
Improvement Value:$91,900
76%
Total Assessment$120,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,598+2.0%
2024$4,507-0.2%
2023$4,514-1.7%
2022$4,594+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft1,897DeedBook 12556, Page 3405

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 4665, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1918