Skip to content

439 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 24, 2009

Property Information

Block1954
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,210
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,800
20%
Improvement Value:$120,800
80%
Total Assessment$150,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,727+2.0%
2024$5,614-0.2%
2023$5,623-1.7%
2022$5,723+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5753, Page 491

Property Sale

Sale
$30,000

Property Built

Built

Year Built: 1920