Skip to content

53-57 Bruen St

Newark, NJ 07105

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block195
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,888+2.0%
2024$11,654-51.0%
2023$23,782+78.6%
2022$13,319+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4946, Page 535