Skip to content

47-49 Bruen St

Newark, NJ 07105

Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block195
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,025
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,800
86%
Improvement Value:$62,000
14%
Total Assessment$444,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,916+2.0%
2024$16,582-12.9%
2023$19,036-3.3%
2022$19,692+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,591
DeedBook 5250, Page 812