Skip to content

61 Njrr Ave

Newark, NJ 07105

Built 2010

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Jun 18, 2015

Property Information

Block195
Lot40
QualifierC1312
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description8.09% CE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,770
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
13%
Improvement Value:$267,400
87%
Total Assessment$307,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,690+2.0%
2024$11,460-0.2%
2023$11,478-1.7%
2022$11,681+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$437,000

To:

Sq Ft1,770DeedBook 12563, Page 8469

Property Built

Built

Year Built: 2010