Skip to content

301 N 13th St

Newark, NJ 07107

Built 2021
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2026

Property Information

Block1960
Lot41.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,564
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
11%
Improvement Value:$349,200
89%
Total Assessment$391,700

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$211,500

To:

Property Sale

Sale
$211,500

To:

Sq Ft3,564DeedBook 20200, Page 59107