Skip to content

92 Mcwhorter St

Newark, NJ 07105

Built 1877

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2003

Property Information

Block196
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,108
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,100
36%
Improvement Value:$146,900
64%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,709+2.0%
2024$8,537-0.2%
2023$8,551-1.7%
2022$8,702+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$44,195
DeedBook 4976, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1877