Skip to content

209 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 23, 2024

Property Information

Block1976
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
45%
Improvement Value:$86,000
55%
Total Assessment$157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,982+2.0%
2024$5,864-0.2%
2023$5,874-1.7%
2022$5,977+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5439, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1910