Skip to content

378 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Built 1895

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block1980
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,984
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
30%
Improvement Value:$179,500
70%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,717+2.0%
2024$9,525-0.2%
2023$9,540-1.7%
2022$9,709+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft4,716DeedBook 20160, Page 84117

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5656, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1895