Skip to content

95 Monroe St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 22, 1997

Property Information

Block1986
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
23%
Improvement Value:$392,400
77%
Total Assessment$507,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,296+2.0%
2024$18,916-0.2%
2023$18,946-13.5%
2022$21,911+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 5492, Page 380