Skip to content

91 Monroe St

Newark, NJ 07105

Built 1905
Vacant Land

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Mar 20, 2005

Property Information

Block1986
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$69,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,628+2.0%
2024$2,576-0.2%
2023$2,580-1.7%
2022$2,626+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000

To:

Sq Ft710DeedBook 6177, Page 160

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5339, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1905