Skip to content

118-126 Green St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2004

Property Information

Block198
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class10
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$870,000
13%
Improvement Value:$6,000,000
87%
Total Assessment$6,870,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$261,266+280.2%
2024$68,711-0.2%
2023$68,821-1.7%
2022$70,038+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 5093, Page 176

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 4533, Page 403