Skip to content

158-160 Ferry St

Newark, NJ 07105

Built 2014
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block1990
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$367,500
41%
Improvement Value:$537,600
59%
Total Assessment$905,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,421+2.0%
2024$33,742-0.2%
2023$33,796-11.1%
2022$38,000+1.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 12256, Page 6337

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4451, Page 811