Skip to content

60-80 Polk St

Newark, NJ 07105

Vacant Land

Last Sale Price
$5,000,000
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block1997
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description1S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$873,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$873,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,219+2.0%
2024$32,564-0.2%
2023$32,616-1.7%
2022$33,193+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000,000

To:

DeedBook 6285, Page 739