Skip to content

14 Monroe St

Newark, NJ 07105

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2005

Property Information

Block2002
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description3S.F.
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,220
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,700
33%
Improvement Value:$125,900
67%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,134+2.0%
2024$6,994-0.2%
2023$7,005-1.7%
2022$7,129+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5563, Page 382

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5412, Page 403

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4948, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1895