Skip to content

61 Somme St

Newark, NJ 07105

Built 1994

Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block2009
Lot80.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,786
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
24%
Improvement Value:$213,900
76%
Total Assessment$281,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,702+2.0%
2024$10,491-0.2%
2023$10,507-1.7%
2022$10,693+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5307, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1994