Skip to content

65 Somme St

Newark, NJ 07105

Built 1994

Last Sale Price
$99,606
Last Sale Date
Dec 12, 2001

Property Information

Block2009
Lot80.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,829
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
24%
Improvement Value:$209,400
76%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,531+2.0%
2024$10,323-0.2%
2023$10,339-1.7%
2022$10,522+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$99,606

To:

Sq Ft3,829DeedBook 5858, Page 583

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5298, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1994