Skip to content

81 Fillmore St

Newark, NJ 07105

Built 1997

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Apr 30, 1997

Property Information

Block2010
Lot30.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,005
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
26%
Improvement Value:$204,900
74%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,531+2.0%
2024$10,323-0.2%
2023$10,339-1.7%
2022$10,522+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft4,005DeedBook 5474, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1997