Skip to content

87 Fillmore St

Newark, NJ 07105

Built 1997

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 19, 1996

Property Information

Block2010
Lot30.07
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,689
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
26%
Improvement Value:$208,900
74%
Total Assessment$280,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,683+2.0%
2024$10,472-0.2%
2023$10,489-1.7%
2022$10,674+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft4,689DeedBook 5455, Page 489