Skip to content

17- Fleming Ave

Newark, NJ 07105

Built 1867

Last Sale Date
Dec 7, 1977

Property Information

Block2018
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
42%
Improvement Value:$83,100
58%
Total Assessment$142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,419+2.0%
2024$5,312-0.2%
2023$5,321-1.7%
2022$5,415+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1867