Skip to content

68 Mott St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 18, 1996

Property Information

Block2019
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,000
46%
Improvement Value:$162,000
54%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,409+2.0%
2024$11,184-15.0%
2023$13,151-11.3%
2022$14,820+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

DeedBook 5429, Page 788

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5196, Page 627

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 4812, Page 568