Skip to content

35 Lexington St

Newark, NJ 07105

Built 1992

Last Sale Date
Apr 8, 2020

Property Information

Block2020
Lot14.10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,964
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
25%
Improvement Value:$215,300
75%
Total Assessment$287,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,926+2.0%
2024$10,711-0.2%
2023$10,728-1.7%
2022$10,917+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5234, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1992