Skip to content

37 Lexington St

Newark, NJ 07105

Built 1992

Last Sale Price
$889,000
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block2020
Lot14.11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,898
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
25%
Improvement Value:$216,300
75%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,964+2.0%
2024$10,748-0.2%
2023$10,765-1.7%
2022$10,955+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$889,000

To:

DeedBook 20240, Page 66816

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 5296, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1992