Skip to content

64-96 Lexington StNewark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$13,947,244
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block2022
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage806
Acreage1.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,665,000
41%
Improvement Value:$2,400,000
59%
Total Assessment$4,065,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$154,592+2.0%
2024$151,543-0.2%
2023$151,787-1.7%
2022$154,470+120.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$13,947,244

To:

Sq Ft806DeedBook 20221, Page 9935

Property Sale

Sale
$94,475,000
DeedBook 20210, Page 60103

Property Sale

SaleMulti
$5,000,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 19608Recorded3/4/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel