Skip to content

25-27 Freeman St

Newark, NJ 07105

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block2024
Lot1.03
QualifierC3201
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO 12.79%
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
21%
Improvement Value:$188,000
79%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,051+2.0%
2024$8,873-0.2%
2023$8,887+21.0%
2022$7,342+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 20200, Page 59243

Property Built

Built

Year Built: 2007