Skip to content

26 Oxford St

Newark, NJ 07105

Built 2017

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block2024
Lot45.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,738
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
22%
Improvement Value:$254,900
78%
Total Assessment$324,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,356+2.0%
2024$12,112+363.4%
2023$2,614-1.7%
2022$2,660+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,738DeedBook 20210, Page 21301

Property Sale

Sale
$469,500

From:

To:

Sq Ft3,738DeedBook 20170, Page 51005Recorded6/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12067, Page 2947