Skip to content

41-51 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block2030
Lot30
QualifierC1303
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,205
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
31%
Improvement Value:$160,200
69%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,808+2.0%
2024$8,634-0.2%
2023$8,648-6.2%
2022$9,223+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990